Zielone płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Zielone płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Upiększa ogród, ochrania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Daje miły cień, dostarcza azyl ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy pomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych zakątków? Powinniśmy również podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny czy też krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze ochraniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Kiedy zdobędą spodziewaną wysokość przycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z plastiku wybieramy iglaki wytrzymałe na chłód. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają wzniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najakuratniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, wskutek czego uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o wielorakiej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat tudzież ścieżek, separują od siebie poszczególne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najprawidłowiej, gdy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy otrzymać całkiem duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, możemy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To wyjście zdaje dobrze egzamin też w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki można także strzyc, niemniej jednak wtenczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenia PCV z laurowiśni albo zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Toteż, o ile już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było okryć na zimę agrowłókniną a także łatwo wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać zwłaszcza ozdobny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia plastykowe strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s