Wierzba urośnie nawet z patyczka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Wykorzystując to, powinniśmy dzięki niej wykonać niesamowite modele ogrodzeń. Ze względu na to nasze ogrodzenie nabędzie niespotykany charakter i będzie się rekomendować pośród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na polach i grząskich torfowiskach wierzby dawno temu zadomowiły się w domowych parkach. Umiłowaliśmy je za specyfikę i spectficzne kociaczki. Nie są problematyczne, żądają jedynie mnóstwo wody oraz nie dużo słońca. Dogodzą się nieomalże wszelką glebą.


Mało roślin wydoła też równie prędko aktywizować utracone pędy i gałęzie. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odtwarzają również osobisty system korzeni. Wystarczy, że skrócony czy też nawet ułamany pęd zagłębiony w dżdżystej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie oraz zwróci zaczątek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb wykonywać plątane przęsła w ogrodzeniu czy parkany zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie warto mieć tak pomysłowe płot. Najlepiej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają kilka zespołowych własności:

aktywują prostolinijne, długie i wybitnie ciągliwe pędy – dzięki temu można swobodnie formować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w skrótowym czasie możemy wypleść zupełne przęsło na płot;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już myśl na formę płotu, musimy zdobyć odpowiednie wierzbowe pędy na płot. Niestety, znalezienie ich w wymogach normalnych jest uciążliwe, dlatego że dziko wzrastające krzewy okazjonalnie wypuszczają niezwykle długie i proste pędy. Najpoprawniej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało poczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot przebierzmy najsampierw miejsce w skwerze, niewiele przez nas uczęszczane oraz w żadnym razie dostrzegalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które możemy otrzymać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, iżby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny szybko się zagęszczają, w takim razie powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa umożliwiamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki rzadko przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s