Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywopłoty w większości wypadków spełniają podobną funkcję jak ogrodzenia PVC, tymczasem częstokroć służą i za tło. Na ogól takie ploty komponuje się w słonecznych kompozycjach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie gęstnieją. Bez liku czaru mają tez takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakątki podwórka. Ciemna zieleń roślin wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie widoki,natomiast rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w ciemnościach podłoża , sprawia że nawet niedługi spacer pośród płotu uspokaja a także rozluźnia.

Planując ogrodzenie z żywych roślin, dobrze jest zerknąć na funkcje takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ogrodzenia o prostym pokroju same rosną, nierzadko tez mocniej rozkwitają, lecz wymagają także dyzo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia w Poznaniu mogą być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek należny je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszta nabycia roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na długiepokolenia.


Zazwyczaj akceptowalny powinien być żywy parkan o wielkości około 1,5 m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w Europie na żywopłoty modelowane. Ma on sporo atutów:
• jest mało absorbujący,
• dobrze toleruje porę suchą,
• w mgnieniu oka kiełkuje,
• cyklicznie pielęgnowany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dolu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę listowia, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca-jesienią świetnie zmienia kolor na rożne odcienie brązu, żółci oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru zostawić dzikich, żeby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s